poniedziałek, 28 lutego 2011

Zamiana miejscami wierszy i kolumn - transponowanie.

Czy zdarzyło się Wam kiedyś że otrzymaliście plik z danymi Excela, w których interesujące Was dane zamiast w kolumnach były umieszczone w wierszach? Spotkałem się z rozwiązaniami polegającymi na przepisaniu danych lub też ich przekopiowaniu. Niestety przy przepisywaniu łatwo o pomyłkę, że już nie wspomnę o tym ile czasu takie przepisywanie może zabierać. Kopiowanie mogłoby się wydawać dobrym rozwiązaniem ale też zajmuje sporo czasu.

W tym artykule pokażę jak przy pomocy kopiowania skorzystać z opcji transponowania - czyli właśnie zamiany danych umieszczonych w wierszach tak by wypełniały kolumny lub odwrotnie.

Przykładowe dane:


Jak łatwo zauważyć informacje o kolejnych pracownikach zostały umieszczone w kolumnach. Niestety tak wprowadzone dane utrudniają odczyt zawartości tabeli i w niektórych sytuacjach również operację na danych.

Aby dokonać transpozycji - czyli zamiany zawartości kolumn z zawartością wierszy należy najpierw zaznaczyć wszystkie dane. Mamy tu kilka możliwości do wyboru. Można zaznaczyć wszystkie dane poprzez przeciągnięcie lub po kliknięciu myszką wewnątrz tabeli z danymi wcisnąć skrót Ctrl + A.

Po zaznaczeniu danych trzeba je skopiować do pamięci: Ctrl +C lub np. Edycja -> Kopiuj.

Gdy potrzebne dane są już zapamiętane możemy wkleić dane wybierając opcję transpozycji. Zaznaczamy miejsce przeznaczenia - wystarczy pojedyncza komórka będąca lewym górnym narożnikiem nowej tabeli danych. Z menu kontekstowego lub z menu Edycja wybieramy opcję Wklej specjalnie...

Oczom naszym ukaże się okienko:


 Zgodnie z widoczną animacją zaznaczamy opcję Transpozycja i klikamy przycisk OK. Program dokona transpozycji czyli zamiany miejscami położenia kolumn i wierszy. W wyniku tej operacji otrzymamy:


Całą operację przedstawia poniższa animacja:



Mam nadzieję, że informacje, które przedstawiłem okażą się pomocne.